Bu belgeyi vermeyen emekliye ödeme yapılmayacak! SGK’dan emeklilere kötü haber

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK), emeklilerle ilgili önemli bir değişikliği duyurdu ve bundan böyle bankaya beyanname vermeyen emeklilere ödeme yapılmayacağını açıkladı. SGK, detayları internet sitesi üzerinden zorunlu bir uygulama olarak duyurdu.

Yapılan açıklamada, maaş promosyonu almak isteyen emeklilerin beyanname vermesi gerektiği vurgulandı. SGK tarafından yapılan açıklamada, kamu bankalarında emeklilere yönelik promosyon ödemelerinin yaklaşık olarak 2 katına çıkarıldığı ve 8 ila 12 bin lira arasında değişen miktarlarda belirlendiği ifade edildi.

Maaş promosyonu talep eden emeklilerin, bu ödeme için bankalara beyanname vermek zorunda oldukları belirtildi. SGK’nın internet sitesinde yapılan açıklamada, kurumdan aylık alan 12,7 milyon emeklinin bulunduğu ve bu ödemelerin bankalar aracılığıyla gerçekleştirildiği vurgulandı.

Yapılan açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

“Emekli aylığı alan vatandaşlarımıza yönelik promosyon ödemeleri, kamu bankalarında yaklaşık 2 katına çıkarılarak, 8 bin ila 12 bin lira arasında belirlenmiştir. Bunun dışında, SGK’den ölüm aylığı alan 3,3 milyon hak sahibine de başvurmaları halinde 5 bin lira promosyon ödemesi kamu bankalarımızca yapılacaktır.

Bankalar tarafından promosyon ödenebilmesi için emeklilerimizin ve hak sahiplerinin bankalara başvuruda bulunmaları gerekmektedir.”

Açıklamada, belirlenen tutarların asgari seviyede olduğu, bankaların kendi uygulamaları doğrultusunda promosyon miktarlarını artırabilecekleri ve diğer bankalarla ilgili çalışmaların sonuçlarının da ayrıca paylaşılacağı kaydedildi.

ZAMLI PROMOSYON BAŞVURUSU NASIL YAPILIR?

Maaşlarını kamu bankalarından alan emeklilerin promosyonları, otomatik olarak yeni ücretlere güncellenmiyor. Bu nedenle, zamlı promosyon almak isteyen emeklilerin banka şubelerine giderek güncelleme başvurusunda bulunmaları gerekiyor.

Ayrıca, banka değişiklikleri sözleşme bitiminden sonra e-Devlet üzerinden gerçekleştirilebilmektedir. e-Devlet’teki banka tercihi bölümünden istenilen banka seçilerek işlem tamamlanabilir.

Ancak bu işlemin, maaş ödemesinin yapılmasından en az 10 gün önce gerçekleştirilmesi gerekmektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x