Kaz Dağları tehdit altında: “ÇED Oyunları”yla altın peşinde koşan şirketler

Kaz Dağları, bir zamanlar 350 bin ağaç kesimiyle gündeme gelen Alamos Gold’un ardından yeni tehditlerle karşı karşıya. Kazdağı Doğal ve Kültürel Varlıkları Koruma Derneği Başkanı Süheyla Doğan, şirketlerin “ÇED gerekli değildir” kararı almak için alanları 25 hektar altında tutma taktiğiyle altın madeni işletmeye çalıştığını açıkladı.

Yaşam savunucularının çabalarına rağmen, iktidara yakın iş insanı Mehmet Cengiz‘in şirketleri başta olmak üzere, Çanakkale ve Balıkesir bölgelerinde her gün yeni maden çalışmaları başlatılıyor. Bahar Madencilik, bölgede bulunan 1323 hektarlık ruhsatlı alanın yalnızca 10.77 hektarında kuvars ocağı işletmek üzere Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’na başvurdu ve bu proje için 12 milyon 649 bin TL yatırım yapmayı planlıyor. Şirket, ÇED Yönetmeliği’nin sağladığı avantajlarla, onay alınması durumunda alandaki faaliyetlerini genişletmeyi hedefliyor.

“Arka kapı arıyorlar”

Cumhuriyet’ten Şeyda Öztürk‘ün haberine göre, Kazdağı Doğal ve Kültürel Varlıkları Koruma Derneği Başkanı Süheyla Doğan, şirketlerin 25 hektar alında kalarak “ÇED gerekli değildir” kararı almaya çalıştığını belirtti. Kuvars ocağı altında altın madeni işletilmek istendiğini belirten Doğan, “Şirket daha önce de altın madeni isteğinde bulunmuştu. Yaptığımız itirazlarla projeye ‘ÇED gereklidir’ kararı verdirdik. Biliyoruz ki bu başvuru da altın madeni. Şirketi Ordu Fatsa’dan da tanıyoruz” dedi.

Bahar Madencilik’in Demirtepe Altın Madeni’yle de uğraştıklarını belirten Doğan, “Şirketlerin genel taktiği ÇED Yönetmeliği’nin Ek-2 maddesinden yararlanmak için 25 hektar altında kalmasıdır. Daha sonra alana yerleşiyorlar. Sürece itiraz edeceğiz. Bakanlık bu tür durumlarda şirketlerden sondaj ve maden işletme raporlarını istemeli. Raporları isteseler alanda altın olduğunu görecekler. Şirketlerin ÇED arkasından dolanmasına izin verilmese kamunun da bizim de işimiz azalır” dedi.

Şirketin önceki başvurusu reddedildi

Söz konusu şirket, daha önce aynı bölgeye yönelik 15 hektarlık bir madencilik faaliyeti başvurusunda bulunmuştu. Ancak Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı, bölgede zaten çok sayıda çalışma yapıldığını gerekçe göstererek bu başvuruyu reddetti ve proje tanıtım dosyasını iade etti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x