Pentagon, Orta Doğu’ya ilave savaş uçakları ve gemiler gönderiyor

T24 Dış Haberler

ABD, İran’ın İsrail’e yönelik olası misilleme saldırısı ve bölgedeki Amerikan birliklerini etkileyebilecek şiddet olaylarının artabileceği endişesiyle Orta Doğu’ya ilave savaş uçakları ve gemiler gönderiyor.

The Washington Post’a konuşan bir ABD yetkilisi, “Bölgesel caydırıcılık çabalarını desteklemek ve ABD kuvvetleri için kuvvet korumasını arttırmak için bölgeye ek varlıklar taşıyoruz” dedi. 

İran, Suriye’nin başkenti Şam’daki İran konsolosluk binasına yapılan saldırıdan İsrail’i sorumlu tutuyor. Saldırıda üst düzey Devrim Muhafızları mensupları ölmüştü. Amerikan medyası son iki gündür, İran’ın İsrail’e yönelik olası misilleme saldırısının her an gerçekleşebileceğini yazıyor. 

ABD Başkanı Joe Biden, İran’ın misillemesinin “her an” olabileceğini söyledi. Biden, İran’ı İsrail’e saldırmaması konusunda uyararak, “Biz kendimizi İsrail’in savunmasına adadık. İran başarılı olamayacak” ifadelerini kullandı.

TIKLAYIN | ABD Başkanı Biden: Biz kendimizi İsrail’in savunulmasına adadık, İran başarılı olamayacak

İran’ın İsrail’e yönelik olası saldırısının Orta Doğu’da daha geniş çaplı bir çatışmaya yol açabileceği endişesiyle ABD Merkez Kuvvetler Komutanlığı (CENTCOM) şefi General Michael Erik Kurilla, dün İsrail Savunma Bakanı Yoav Gallant ve İsrail Savunma Kuvvetleri (IDF) Genelkurmay Başkanı Korgeneral Herzi Halevi ile bir araya geldi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x